Kombi Bakımı Nasıl Yapılır?

 

 

Doğalgaz altyapısının giderek yaygınlaşması ile birlikte, ısınma ve sıcak su ihtiyacının karşılanmasında konutlarda doğalgaz kombilerinin kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Montajlarının son derece basit olmasının yanında az yer kaplamaları ve doğalgaz haricinde LPG ve LNG gibi sıvılaştırılmış gaz çeşitleri ile kullanılabilmeleri de kombilerin ısıtma araçları arasındaki popülerliğini arttırmaktadır. Kullanımı son derece basit olan bu elektrikli aletler çeşitli özelliklere sahip kontrol panelleri aracılığı ile kolaylıkla kontrol edilebilmektedirler. Bu araçlar sayesinde kombi ve tesisat suyu sıcaklıkları ayarlanabilir, kombi çalışma düzeni günlük ve haftalık aralıklarla ayarlanabilir ve istenilen ortam sıcaklığına ulaşıldığında kombinin çalışmayı durdurması sağlanabilir.

kombi

Her eşyada olduğu gibi kombi kullanımında da bazı noktalara dikkat edilmelidir. Uzun süreli ve verimli bir kullanım için kombilerin bakımları da düzenli olarak yapılmalıdır. Kombi bakımı dendiğinde iki çeşit bakımdan bahsedilebilir. Bunlar kullanıcı tarafından yapılan genel bakımlar ve yetkili servisler tarafından yapılan periyodik bakımlardır. Yetkili servislerin yaptıkları periyodik bakımlar uzmanlık gerektirir ve bu bakımda yapılacak müdahaleler yetki sahibi olmayan kişiler tarafından yapıldığında kombi garanti kapsamı dışına çıkar ve tehlikeli durumlar ortaya çıkabilir. Ancak kombi genel bakımı kullanıcı tarafından kolaylıkla yapılabilir. Şimdi, kombilerin daha sağlıklı şekilde çalışabilmeleri için hangi bakımların nasıl yapılabileceğine bir göz atalım.

 

Kombi Bakımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kombiler, ısıtma tesisatına sıcak su sağlayan cihazlardır. Kombilerin sağlıklı şekilde işleyişlerine devam edebilmeleri içinse tesisattaki su basıncının ortalama olarak 1-2 bar aralığında olması gerekir. Buharlaşma gibi faktörlere bağlı olarak tesisattaki su zamanla azaldığından dolayı, buna bağlı olarak su basıncı da düşer. Eğer su basıncı 1 barın altına düşerse kombi büyük ihtimalle hata verir ve çalışmaya devam edebilmesi için kombiye su basılması gerekir. Bu sebeple kombi bakımı ile ilgili dikkat edilecek ilk nokta, kombideki su basıncının kontrol edilmesidir. Genellikle kombi gövdesinin ön panelinde veya kombinin hemen altında bulunan manometreden su basıncı kontrol edilebilir. Eğer su basıncı 1 barın altına düşmüşse, kombinin altında bulunan vana açılmalı ve kombiye su basılmalıdır. 1,5-2 barlık değere ulaşıldığında vana kapatılarak su basımı sonlandırılmalıdır.

 

Kombi bakımı ile ilgili diğer önemli nokta ise filtre temizliğidir. Temizlenmesi gereken filtre ise kombiye bağlı tesisat borusunda yer almaktadır. Bu filtre, içinden geçen sudaki tortuları ve yabancı maddeleri süzer ve bu maddeler filtrede birikerek zamanla tıkanmaya yol açar. Özellikle suyu sert olan bölgelerde kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller filtrelerin daha kısa sürede dolmasına ve tıkanmasına yol açacağından, bu bölgelerde filtre bakımına daha fazla dikkat edilmelidir. Tesisattaki filtrenin temizlenmesi için ilk olarak filtrenin yerinden çıkartılması gerekir. Metal bir kör tıpa şeklinde görünen ve tesisat borusunun üzerinde yer alan filtrenin temizlenmesi için öncelikle kombinin elektrik bağlantısının kesilmesi, soğuk su vanasının kapatılması ve kombi içindeki suyun kombi altında yer alan tahliye vanası açılarak boşaltılması gerekir. Kombi suyu boşaltılırken tahliye borusunun altına geniş bir kova koyulmalı ve kombi suyu tamamen boşalana kadar beklenmelidir. Bu işlemin ardından bir kurbağacık yardımıyla filtre yerinden sökülmeli ve filtrede biriken kir ve tortular tamamen temizlenmelidir. Eğer filtre aşırı kirlenmiş ve temizlenemiyorsa bu durumda yenisi ile değiştirilmesi gerekir. Temizlenen ya da değiştirilen filtre yerine takılırken aşırı sıkılmamalıdır. Filtre takıldıktan sonra soğuk su vanası açılmalı, kombiye su basılmalıdır ve son olarak kombiye elektrik verilmelidir.

 

Bu bakımlar haricinde her yıl kombilerin periyodik bakımlarının da yaptırılması gerekir. Bakımı yapılmayan kombilerin verimleri düşer ve ömürleri azalır. Verimi düşen kombiler ısıtma işlemi için daha fazla doğal gaz kullandıklarından dolayı doğal gaz faturalarının artmasına yol açarlar.


121 Görüntüleme.

Yazar : Özgür Deniz Akdeniz

Kombi Bakımı Nasıl Yapılır? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Yorum yapmak için giriş yapmak zorundasın. Gİriş