Diş Eti Çekilmesi Nedenleri

Birçoğumuzun gerek güzel bir görünüm elde etmek gerekse de hijyen açısından en önem verdiğimiz yerlerin başında ağzımız ve de dişlerimiz gelmektedir. Hepimiz kokmayan bir ağzımız ve inci gibi parlayan dişlerimiz olsun isteriz. Hatta bazılarımız bu doğal yollardan olmuyorsa farklı şekillerde bu görünümü elde etmek için çeşitli operasyonlar geçirmeye bile razı oluruz.

İşte bu anlamda en sık karşılaşılan diş problemlerinden biri de diş eti çekilmesidir. En basit açıklamayla diyebiliriz ki diş eti çekilmesinin başlıca sebebi dişlerin yanlış fırçalanmasıdır. Tabi ki bu tek sebebi değildir. Bazı durumlarda başka ağız ve diş sorunlarıyla genetik birtakım faktörler diş eti çekilmesinin sebepleri arasında yer alır. Aslına bakarsanız çok korkulacak bir durum değildir. Elbette gerekli önlemler alınmazsa ilerleyebilen ve başka sorunlara da yol açabilen bir durumdur.

Nasıl Önlenir?

Öncelikle düzenli olarak öğün atlamadan günde üç kere dişlerin fırçalanması gerekmektedir. Çünkü diş eti çekilmesinin en etkili ve tek tedavisidir dişlerin düzenli fırçalanması. Gün içerisinde yediğimiz içtiğimiz her şeyin kalıntıları ağız içinde kalır. Bu kalıntılar özellikle diş çevresinde ve diş eti üzerinde birikir. Biriken bu kalıntılar ağız bakımı yapılmazsa bir süre sonra bakteri üretmeye başlar. Üreyen bakteriler hem dişin yapısına zarar verirken bir yandan da diş etinin de çekilmesine yol açar. Zaman geçtikçe bakımı yapılmayan ağız içerisinde kalıntılar üst üste binerek daha büyük ve kalın bir tabaka oluşturmaya başlayacaktır.  Bu bakteri topluluğu dişler ve diş etleri üzerinde daha ağır tahribat yapmaya başlayacak ve belki de daha büyük ağız problemlerine yol açacaktır.

En basitinden bu bakteri toplulukları rengi sararmış dişlere ve de ağız kokusuna sebebiyet verecektir. Tekrar söyleyelim ki bunun önüne geçmenin tek şartı düzenli olarak diş fırçalamaktır.

Dişlerimizi Nasıl Fırçalamalıyız?

Dişler hemen yemeğin üzerine fırçalanmamalıdır. En azından 15-30 dakika kadar beklenmelidir Zira yiyecek ve içeceklerin içeriğinde bulunan asitler bu esnada dişin dış çeperini inceltirler. Dişin kendisini toplaması ve tekrar sertleşmesi için beklenmelidir. Fırça seçimi de önemli elbette. Dişlerinizin büyüklüğüne, küçüklüğüne göre; ağız yapınıza göre, çok sert olmayan fırçalar seçmelisiniz. Diş macunu bir nohut büyüklüğünü geçmeyecek şekilde kullanılmalı. Fırça dişlere paralel olarak tutulmalı ve bastırmadan hızlı hareketlerle daireler çizerek dişler fırçalanmalıdır. Son olarak fırçalama süresi en az 2 dakika olmalıdır.


305 Görüntüleme.

Yazar : Murat Alcan

Diş Eti Çekilmesi Nedenleri Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Yorum yapmak için giriş yapmak zorundasın. Gİriş