Çocuğunuzu Ders Çalışmaya Motive Etmenin 8 Yolu

 

Ders çalışmak çoğu zaman çocuklar için çok da eğlenceli bir aktivite değildir. Onların ilgisini çeken ve yaptıklarında zevk aldıkları sayısız etkinliğin yanında ders çalışma süreci genellikle sıkıntı vericidir. Ne var ki iyi bir meslek sahibi olabilmenin yolu da genellikle okul derslerindeki başarı ile paralellik gösterir. Bunun yanında okul başarısı, bir öğrencinin toplum tarafından takdir edilmesinde genellikle ilk olarak başvurulan değerlendirme ölçütüdür. Bu durum da öğrenciler üzerinde psikolojik baskı oluşmasına ve derslere ön yargı ile yaklaşmalarına sebep olabilir. Ayrıca okullarda okutulan müfredatların öğrencilerin istekleri doğrultusunda hazırlanmamış olması da öğrencilerin dersleri sorgulamalarına ve derslere karşı ön yargılarının daha da artmasına sebep olur. Bu sebeple ders çalışma ile arası çok da iyi olmayan çocukların motivasyonlarının sağlanması için özel çaba sarf etmek gerekebilir. Şimdi, çocuğunuzu ders çalışmaya motive etmenin yollarına bir göz atalım.

 

okul1

 

  1. Çocuğun Ders Çalışmayı Alışkanlık Haline Getirmesine Yardımcı Olun

 

Ders çalışmanın alışkanlık haline getirilmesi, çocuğun kendi kendine motive etmesinin en iyi yoludur. Bu alışkanlığın kazanılması ile ebeveynlerin sürekli kullandıkları ve çocukların canını oldukça sıkan “Ders çalış” cümlesine gerek kalmaz ve çocuk otokontrol mekanizması ile ve kendi sorumluluğunun farkında olarak kendi isteği ile derslerine çalışır. Çalışma alışkanlığının kazanılmasında en etkili yaş aralığının 5-8 yaşlar olduğu bilinmektedir. Eğer çocuğunuz bu yaş aralığında ise ona her gün düzenli olarak kitap okuma, resim yapma gibi aktiviteler yaptırın. Bu şekilde erken yaşlarda kazanılan düzenli çalışma alışkanlığı sonraki dönemlerde de devam ederek çocuğunuzun sürekli olarak düzenli ders çalışmasına yardımcı olur. Sonraki yaşlarda düzenli çalışma alışkanlığı oluşması içinse çocuğunuzun her gün aynı saatlerde ders çalışmasını sağlayın. Bir davranışın alışkanlık haline gelmesi için ortalama olarak 21 günlük bir süre geçmesi gerekir. Bu süre sonunda çocukta ders çalışmanın alışkanlık haline gelmeye başladığı görülecektir.

  1. Ders Çalışma Programını Çocuğunuz ile Birlikte Hazırlayın

 

Çocuğunuzun çalışma programını hazırlarken onun özelliklerini ve isteklerini göz önünde bulundurun. Örneğin ilk olarak çocuğunuza günde ne kadar ders çalışabileceğini sorun. Çocuğunuz kendi rızası ile ders çalışmak için bir süre belirlesin. Siz bu süreyi daha da kısaltın. Çocuğunuz kendi belirlediği sürenin altındaki bu zaman diliminde düzenli olarak ve sıkılmadan çalıştıkça zamanla bu süreyi arttıracak ve kendi belirlediği sürenin bile üzerine çıkacaktır.

Çalışma programlarında kısa dinlenme aralıklarına yer verilmelidir.  Bu dinlenmelerde çocukların hareket etmesi ve temiz hava alması sağlanmalı ancak bilgisayar oyunu oynamalarına, televizyon seyretmelerine veya uyumalarına izin verilmemelidir.

Çalışma programı hazırlanırken çocuğun çok sevdiği televizyon programları, spor müsabakaları ya da sosyal etkinlikler de dikkate alınmalı, ders çalışma etkinliği bu programlar başlamadan önce tamamlanacak şekilde ayarlanmalıdır. Bunun yanında çocuk ders çalışma programına uyduğu müddetçe sevdiği aktivitelerden de mahrum bırakılmamalı, ancak bilgisayar oyunu oynama gibi aktivitelere süre sınırlaması koyulmalıdır.

  1. Ders Çalışma Ortamını Uygun Şekilde Düzenleyin

 

Çocuğun çalışma ortamı onun motivasyonunu doğrudan etkiler. Ders çalışma için mutlaka bir çalışma masası ve sandalyesi olmalıdır. Masa üzerinde çocuğun dikkatini dağıtabilecek eşyalar bulunmamalı, çalışma sandalyesi çok rahat ya da rahatsız edici olmamalıdır. Çalışma ortamı çok sıcak ya da çok soğuk olmamalıdır. Ortamdaki ışık da çok fazla ya da az olmamalıdır. Varsa, çocuğun cep telefonu ders çalışma ortamına sokulmamalıdır. Çocuğun çalışma ortamındaki televizyon ve bilgisayar kapalı olmalı, ancak çocuk müzik eşliğinde daha etkili çalışabiliyorsa bu durumda bu aletler müzik dinlemek için kısık seste çalıştırılmalıdır.

 

  1. Çocuğunuza Olumlu Model Olun

okul

Çalışma saatlerinde sizin de kitap ve dergi okuma gibi aktivitelere vakit ayırmanız çocuğun motivasyonunu arttıracaktır. Bu şekilde çalışma saatleri çocuk için çekilmesi gereken çile olmaktan çok, ortak aktivite yapılan bir aile saati şeklinde algılanır. Bu tip uygulamalar çocuğun kendini yalnız ve çaresiz hissetmesinin de önüne geçer. Bu durumun tam aksine çocuk ders çalışırken başka bir odada onun en sevdiği televizyon programının izlenmesi ise ders çalışma motivasyonunu tam anlamıyla baltalar.

  1. Çocuğunuzun Başarı Hazzını Yaşayabileceği Fırsatlar Yaratın

Herkes gibi çocuklar da emeklerinin karşılığını almak isterler. Zaman ayırarak derslerine çalışan bir öğrenci başarılı olduğunu görürse ders çalışmaktan da keyif almaya başlar. Çocuğun başarı hazzını yaşaması için öncelikle derslerle ilgili evde etkinlikler yapılmalı, çocuğa sorular sorulmalı veya testler çözdürülmelidir. Ancak bu uygulamalarda sorulan soruların mümkünse çocuğun mevcut seviyesinin altında olmasına ve çocuğun bu sorulara rahatlıkla cevap vereceği özellikte olmasına dikkat edilmelidir. Çocuğun verdiği cevaplar çok tatmin edici olmasa da “aferin”, “harika”, “çok başarılısın” gibi sözlerle çocuğun motivasyonu arttırılmalıdır.

Başarılı çocukların almış oldukları 85, 90 gibi puanlarda, “Neden 100 değil?” gibi ifadelerle çocuğun başarı hazzı yaşamasının engellenmesi, ders çalışmasını da olumsuz etkileyeceğinden bu konuda dikkatli olunmalıdır. Ayrıca her çocuğun farklı özelliklere sahip farklı bireyler olduğu unutulmamalı ve diğer öğrencilerle, hatta kardeşleri ile kıyaslama yapmaktan kaçınılmalıdır. Çünkü hırs çoğu zaman çocukların daha fazla ders çalışmasına sebep olmasına rağmen stresi de beraberinde getirir ve bu durumda ders çalışmak keyifli bir aktivite olmaktan oldukça uzaklaşır.

  1. Çocuğun Başarılarını Ödüllendirin

 

Başarı hazzının yanında çocuğun somut ödüllere ulaşması da ders çalışmayı olumlu yönde etkiler. Başarı sonucunda istediği bir şeyin alınması, sevdiği sanatçının konserine, taraftarı olduğu takımın maçına veya istediği bir yere gezmeye götürülmesi gibi hedefler çocuğun motivasyonunu arttırır. Ancak bu hedefler, arzulanan başarı yakalanmadığında gerçekleştirilmemelidir. Aksi halde hedef koyma işlevini yitirir. Bunun yanında ders çalışma ile ilgili problemler yaşanıyor ve çocuğun düzenli ders çalışması sağlanamıyorsa çocuğa ceza verilmemeli ancak sevdiği bazı şeylerden mahrum bırakılmalıdır. Örnek olarak istenen düzeye gelinene kadar çocuğun bilgisayar, tablet veya cep telefonu kullanımı kısıtlanabilir.

  1. Ders Çalışmayı Eğlenceli Hale Getirin

Dikkatini dağıtmayacak şekilde çocuğa ilgisini çekecek türde kalem, kalemlik, defter, yazı tahtası, marker kalem, yapışkan not kağıdı gibi ürünler alınması onun ders çalışma motivasyonunu arttırabilir. Çocuğun derslerinde zorlandığı konuları canlandırmalar yaparak, melodileştirerek, eğlenceli çizimler yaparak ya da hikayeleştirerek onun çalışmasını eğlenceli hale getirebilir ve bu yolla hem etkili öğrenme sağlayabilir hem de çocuğunuzla birlikte eğlenceli ve kaliteli zamanlar geçirebilirsiniz.

  1. Hayatın Gerçeklerinden Konuşun

Okul başarısının neden önemli olduğu çocuklara açıkça anlatılmalıdır. Başarılı bir okul hayatının meslek seçiminde ne kadar etkili olduğu ve iyi bir mesleğin onu hangi hayat standartlarına ulaştıracağı hakkında çocuk ile sık sık konuşulmalıdır. Yakın çevreden iyi ve kötü örnekler verilmeli, çocuğun sevdiği, istediği mesleği yapabilmesinin ve buna bağlı olarak da mutlu bir hayat yaşayabilmesinin de derslerindeki başarısı ile ilişkili olduğu ifade edilmelidir.


116 Görüntüleme.

Yazar : Özgür Deniz Akdeniz

Çocuğunuzu Ders Çalışmaya Motive Etmenin 8 Yolu Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Yorum yapmak için giriş yapmak zorundasın. Gİriş