Beyaz Eşyaları Uzun Süre Kullanmanın Yolları

 

 

Günlük işlerin yapılmasını kolaylaştırarak kendimize vakit ayırmamıza yardımcı olan beyaz eşyalar sahip oldukları özellikler ile hayatımıza konfor katarlar. Eski dönemlerde fiyatlarının yüksekliği nedeni ile çoğu ev için lüks olan beyaz eşyalar, günümüzde daha kolay sahip olunabildikleri için her evin temel ihtiyaçları arasında yer almaktadırlar. Buna rağmen yine de ciddi bütçeler ayrılarak satın alınan bu eşyalar, bir kez alındıklarında uzun yıllar boyunca sorunsuzca kullanılmak istenirler. Ancak uzun süre kullanılabilmeleri için beyaz eşyaların günlük kullanımlarında bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

ulkemizde-beyaz-esya-satislari-artis-gosterdi-14801

Çoğu beyaz eşyanın garanti belgesinde de belirtildiği gibi bu ürünlerin ortalama kullanım ömürleri ortalama olarak 10 yıl kadardır. Uygun olmayan şartlarda beyaz eşyaların bu süreleri tamamları mümkün olmayabilir. Dikkatli kullanım sonucunda ise beyaz eşyaların kullanım ömürleri neredeyse 2 katına kadar çıkartılabilir. Ancak ne kadar iyi kullanılırsa kullanılsın, çok uzun süreli kullanım sonucunda bu eşyalarda bazı deformasyonların olması da kaçınılmazdır. Ayrıca teknolojik gelişmelere bağlı olarak bir süre sonra sahip olunan beyaz eşyanın enerji tüketimi ve özellikleri modern cihazlara oranla yetersiz kalacaktır. Bu durumlarda özellikle enerji tüketim değerleri dikkate alınarak, beyaz eşyanın yenilenmesi daha mantıklı olabilir.

 

Beyaz Eşyalar Uzun Süre Kullanmanın Püf Noktaları

Beyaz eşyaların kullanım süresi eşya türüne göre alınabilecek önlemlerle mümkün olabilir. Ancak genel olarak güvenilir bir markaya ait kaliteli bir ürünün tercih edilmesi, servis ağının yaygın olması ve yedek parçalarının kolay temin edilebilir olması beyaz eşyaların daha uzun süre kullanılabilmesi için oldukça önemlidir. Ayrıca evdeki elektrik tesisatında herhangi bir problem olmaması ve prizlerin topraklı olması da istenmeyen durumlar sonucunda beyaz eşyaların arızalanmasının önüne geçer. Beyaz eşyaların yüzey temizliğinde çizilmeye sebep olmayacak şekilde krem temizleyiciler kullanılması da performansa doğrudan etkisi olmasa da bu eşyaların dış yüzeylerinde meydana gelebilecek deformasyonları önler. Şimdi, farklı beyaz eşyaların en iyi şartlarda ve en uzun süre nasıl kullanılabileceklerine daha ayrıntılı şekilde bir göz atalım.

GaziosmanpaşaProfiloServisi

Buzdolabı ve Derin Dondurucu

Buzdolapları, sürekli olarak çalışan beyaz eşyalardır. Bu özellikleri ile buzdolabı kullanımında bazı noktalara dikkat edilmesi hem bu eşyanın ömrünü uzatır, hem de elektrik tüketim miktarını azaltır. Buzdolabı kullanımında dikkat edilmesi gereken ilk nokta, buzdolabının koyulduğu yerdir. Buzdolabı, doğrudan güneş ışığı almayacak bir yere, fırın ve ocak gibi ısı kaynağı eşyalardan uzağa koyulmalıdır. Ayrıca buzdolabı ile duvar arasında en az 10-15 cm mesafe olmasına dikkat edilmeli, dolap içerisine gömme durumunda dolapta hava sirkülasyonunu sağlayacak önlemler alınmalıdır. Dolap konumu haricinde buzdolabı içerisine yerleştirilen besinlerin çok sıkışık olmamasına, yerleştirme işleminin dolap içinde hava geçişine izin verecek şekilde yapılmasına ve hava kanallarının önünün kapatılmamasına dikkat edilmelidir. Buzdolabı kapak contaları belirli aralıklarla kontrol edilmeli, deformasyona uğrayan contalar yenileri ile değiştirilmelidir. Buzdolabı kapaklarına mümkün olduğunca fazla yüke sebep olacak yiyecek ve içecekler koyulmamalıdır. Ayrıca buzdolaplarının içi ve dışı 2-3 haftada bir nemli ve sabunlu bir bezle temizlenmelidir. Bu önlemlerin tamamı derin dondurucular için de geçerlidir.

 

Çamaşır Makinesi

Çamaşır makineleri genellikle banyo gibi yoğun neme maruz kalan ortamlarda bulunurlar. Bu gibi yerlerde çamaşır makinelerinin rutubetten dolayı çürümemeleri için ortamın sürekli ve iyi şekilde havalandırılması gerekmektedir. Ayrıca makinenin altında su birikmemesi için de gerekli önlemler alınmalıdır. Çamaşır makineleri sıkma programlarında yoğun şekilde titreşirler. Bu titreşimin hem makineye zarar vermemesi, hem de makinenin yerinden hareket etmesine sebep olmaması için çamaşır makinesinin koyulduğu yüzeyin düzgün olmasına dikkat edilmeli ve ayaklardaki vidalardan makine teraziye alınmalıdır. Çamaşır makinesinin uzun soluklu kullanımı için makine kapasitesinden fazla yükleme yapılmamalıdır. Çürümemeleri için her yıkamadan sonra çamaşır makinelerinin lastikleri ıslak bir bezle silinmeli ve ardından kurulanmalı, deterjan gözü de belli aralıklarla temizlenmelidir.  Yıkama işlemlerinde sadece çamaşır makineleri için uygun deterjanlar kullanılmalı ve koyulan deterjanın miktarına dikkat edilmelidir. Ayrıca yıkama esnasında kireç önleyici maddeler kullanılmalı ya da belirli aralıklarla uygun temizlik ürünleri kullanılarak makinenin kireç temizliği yapılmalıdır. Çamaşır makineleri taşınırken ise sabitleme vidaları ile tambur mutlaka sabitlenmelidir.

 

Bulaşık Makinesi

Bulaşık makinesi kullanımında tuz haznesinde her daim bulaşık makinesi tuzu olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca bulaşık makineleri de su tesisatı ve giderlere yakın olarak yerleştirildikleri için makinenin sudan etkilenmemesi için gerekli olan önlemler alınmalıdır. Bulaşık makinesinin ömrünü uzatmak için her yıkamadan sonra makine filtre temizliği yapılmalı, belirli aralıklarla filtre ve iç yüzey sabunlu su ve fırça ile temizlenmelidir. Gider borularında biriken yağ ve diğer artıkların temizlenmesi için uygun temizlik ürünleri kullanılarak makine zaman zaman boş şekilde çalıştırılmalıdır. Bulaşık makinesi kullanımında sepetlere aşırı yükleme yapılmamalı, püskürtme sisteminin dönmesini engelleyecek bulaşık yerleşiminden kaçınılmalı ve sepetlerdeki teller yamulmamaları ve kırılmamaları için aşırı zorlanmamalıdırlar. Bulaşık makinelerinde sadece makine için uygun deterjanlar kullanılmalı ve miktar olarak deterjan ve bulaşık makinesi markalarının tavsiyelerine dikkat edilmelidir.

 

Fırın ve Mikrodalga Fırın

İç yüzeylerinde biriken yağ ve yemek artıklarının temizlenmesi için fırın ve mikrodalga fırınlarda uygun yağ çözücü ürünler kullanılmalıdır. İç yüzeyde çizilmeye neden olacak fırça ve tel sünger benzeri ürünler bu cihazların temizliğinde kesinlikle kullanılmamalıdır. Fırın kapak contaları belirli aralıklarla kontrol edilmeli ve eskiyen contalar yenileri ile değiştirilmelidir. Yerinden çıkartılarak temizlenen contalar ise bebek pudrası ile pudralandıktan sonra yerlerine takılmalıdırlar. Genel temizlik içinse ısıya dayanıklı bir kap içerisine su koyularak fırın veya mikrodalga çalıştırılmalı ve daha sonra buharlaşan su ile yumuşayan kirler bir bezle silinerek temizlenmelidir. Özellikle mikrodalga fırınlarda ısıya dayanıklı olmayan ve metal içeren kaplar kullanılmamalı ve mikrodalga fırınlar boş çalıştırılmamalıdırlar.


295 Görüntüleme.

Yazar : Özgür Deniz Akdeniz

Beyaz Eşyaları Uzun Süre Kullanmanın Yolları Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Yorum yapmak için giriş yapmak zorundasın. Gİriş